Trocha historie nikoho nezabije

Milí Kamarádi,

vězte, že myšlenka této akce vznikla na jednom jarním víkendu v roce 2002, kdy se tři chlapi dostali sami s dětmi na chalupu (asi na dvě hodiny pak přijely maminy :-)  ) a v rámci debaty, jak účelně předcházet příjezdu mamin v situaci, kdy to není z hlediska otců žádoucí, vznikla myšlenka uzavřené pánské jízdy s dětmi. Těmi zakladateli byl Sepuk, PP a Slávek zvaný Perníkář (ne že by fetoval, skutečně se zabývá produkcí pečeného perníku).

:-) 

2002-03-08.-10. Dovolená s Rothovými - Chalupa 3

Název a motto celé akce jsme si vypůjčili z veleúspěšné filmové komedie „S Tebou mě baví svět“ z roku 1982 od režisérky Marie Poledňákové. Děkujeme a slibujeme, že nepošpiníme!

:-)

 První skutečná akce pak proběhla v roce 2004 za účasti tří průkopníků s třemi tříletými dětmi. Byl přítomen opět Míra zvaný Sepuk se synem Mírou, Jirka zvaný PP (Pan Pojer) se synem Dádou a Jířa zvaný Ryba (v pozdějších letech Náča a Král) s dcerou Kačkou.

 

Místem konání byla, stejně jako mnoho let po tom, zvolena chalupa v Roškopově. Akce se natolik zalíbila, že další ročníky už přišly sami od sebe radostně očekávány všemi.

Další akce se pak pravidelně každoročně (2005, 2006, 2007) opakovaly s podobným programem. Ten se skládal s dětských soutěží, výletu, karnevalového reje event. nějaké malé bojovky či hry v přírodě. Samozřejmě nikdy nechyběla skvělá chlapská kuchyně!

     Počáteční účastníky tvořili nejbližší přátelé, znající se dlouhá léta a mající malé děti. Zpočátku proto bohatě dostačovala chalupa dědy Macháčka v Roškopově. Od roku 2008  začali dorůstat další děti, počet zájemců se navýšil a kapacita chalupy v Roškopově se okamžitě vyčerpala. Proto se akce přesunula na chatu U Huťského vodopádu v Rokytnici nad Jizerou, část obce Rokytno. Díky Staníkovi a jeho aktivitě se od roku 2009 skupina rozšířila o nové členy. Všichni skvěle zapadli a spoluvytvářejí pevné jádro.

Od zlomového okamžiku přesunutí do chaty U Huťského vodopádu se velmi rozšířily veškeré možnosti, jak ubytovací, tak pro organizaci všemožných zábav a radovánek pro děti i dospěláky. Opakování matka moudrosti, takže postupně se rozdělily funkce dle naturelu jednotlivých otců tak, aby se všichni podíleli na práci i zábavě, takže poslední  akce (od podzimu 2010 do současnosti) svou kvalitou předčily všechna očekávání a laťka je nyní tak vysoko, že se jeví velmi náročné ji i nadále udržovat či překonávat. Přesto stále stoupá.

:-)

Základní pravidla všech těchto akcí byla od počátku jasně stanovena a platí dodnes:

1. Účastnit se může pouze ten dospělí, který má své, nebo z blízkého okolí přijaté dítě libovolného pohlaví sám jest mužem (alespoň dle primárních pohlavních znaků). Podmínka dítěte neplatí pro přizvané  třetí osoby imitující strašidla a jiné potřebné kašpary.

:-)

2. Všechny děti patří po dobu pobytu všem, to znamená nenechám ztuhnout dítě na mrazu jen proto že není moje

3. Pokud se jeden den znehybním tak, že o moje ratolesti bude muset pečovat někdo jiný, druhý den se pokusím mu tuto službu vynahradit a pokud možno nepít (alespoň ne tolik).

4. Dítě by mělo splňovat tyto požadavky:

– maximálně tolik let věku, aby ho bavilo si hrát (nebo alespoň příliš pubertálně neprudit)

– umět chodit

– umět alespoň v posuncích komunikovat

– nebýt hysterické z přítomnosti cizích lidí a vysoké hladiny hluku

– vydržet bez rodiče alespoň minimální dobu (např. při nutnosti jít na velkou /či ještě větší

:-) stranu)

– vydržet přechodně snížené nároky na hygienu

– mít běžné požadavky na stravu (přes geniální Michalovu kuchyni se nelze vždy strefit do chuti všem)

– mít rádo další děti, umět se zapojit do kolektivu, eventuelně vydržet nějaký ten žďuchanec jemuž se lze těžko vyhnout

– nebát se sněhu, zimy, vlhka a vlka nic

:-)

5. Otec či opatrovník musí splňovat:

– přes den 100% zaměření na zábavu dětí, přes noc kalíme, ale žádné výmluvy na kocovinu ráno a únavu večer

– smysl pro spravedlnost – soudit spory mezi dětmi spravedlivě bez ohledu na to zda je nějaké z nich moje

– nemít hysterický strach o dítě při různých aktivitách

– být schopen plně pokrýt potřeby svých dětí a mít ještě kapacitu k vypomáhání kamarádům

– počítat se společnou kasou, společnými náklady a ne ve stylu „já měl je 2 piva, proč mám platit stejný podíl když on měl 3“

– práci na společně prospěšných věcech (vaření, péče o oheň, štípání dřeva, nezbytný úklid) vyhledávám, nikoli se před nimi ukrývám.

S menšími obměnami se tato pravidla pevně zažila a fungují spolehlivě, o čemž svědčí to, že doposud jsme vždy uchovali ztráty na životech a dlouhodobých zdravotních následcích ve výši 0%.

 :-)

Od roku 2010 se bojové hry a s nimi vlastně i celé víkendy tematicky zaměřují vždy na jednu konkrétní pohádkovou bytost. V roce 2010 jsme sledovali Krakonoše, na jaře 2011 to byl YETI, na podzim pak HEJKAL, na jaře 2012 ohrožoval Rokytnici DRAK, na podzim 2012 našli děti GOLEMA. Jaro 2013 nás zavedlo do pohádky o Červené Karkulce, podzim pak přivedl mezi nás Vodníka a nečekaně mimozemšťany. Na jaře 2014 jsme stvořili vlastní verzi Středozemě zvané STebouzemě. Ta nás bude provázet minimálně do léta 2015. Některé momenty jsou pro děti tak sugestivní (viz. únos Karla Hejkalem či Petrem vyfocený Hejkal, nález Dračího vejce a kosti dráčete v něm či Golemův hrob osvícený svíčkami a Golemovi zářící oči po vložení šému, radiové vysílání a následné přistání mimozemšťanů), že i větší děti jsou na vážkách a mírně je mrazí a malé se zdravě bojí.

:-)

Na akci Hejkal se v hlavě mé, Kulturního atašé, zrodil plán na uspořádání společného letního tábora. Akci zprv nikdo moc nedůvěřoval, nakonec se ale všichni shodli, a v létě 2012 se tak zrodil první (a jistě ne poslední) společný letní tábor, napoprvé pod vedením Jíři Ryby s názvem ŠOŠONI z Údolí klikatých vod. Byla to úplně super skvělá akce a v jejím rámci se naše skupina rozrostla o nové členy. Náramně se pak vyvedl i druhý ročník tábora ve stejném duchu. Třetí a čtvrtý rok aktuálně prožíváme v naší verzi Středozemě, tedy STebouzemě!

Protože počet členů formou dorůstání menších dětí a přibývání dalších zájemců z řad otců neustále roste, jarní akce 2013 Červená Karkulka byla první, která se místo zbožňovaného Huťského vodopádu odehrála v úplně jiném prostředí a to u jihočeské vesničky Roseč, ve srubu ASGARD, který nám díky větší kapacitě nabídl nové, velmi příjemné prostředí.

2013-04-18.-21. STMBS- Červená karkulka  (424)

Tento srub jsme se na přímluvu krále rozhodli od podzimu 2014 alternativně střídat s chatou nedaleko šumavského Zadova, která jest dosud nejluxusnějším typem ubykace, kterou jsme kdy pro naší akci využili, byť zřejmě nejméně romantickým

:-)

A na závěr snad jen konstatování, že nultého ročníku, všech patnácti dosavadních víkendových akcí, tří letních táborů + STMBS OPEN ZOO + STMBS OPEN Rafty na Sázavě+STMBS OPEN Lyžování v Rokytnici(OPEN = přítomnost mamin dovolena :-) ) se účastnil pouze Kulturní atašé a Nejvyšší církevní hodnostář Sepuk, jako vrchní pořadatel, a jeho syn Míra. Ostatní děti se většinou narodili až po nultém ročníku, takže tento post už nemá kdo ohrozit

:-)

A seznam členů (těch co už se někdy zúčastnili):

Kulturní Atašé Mirek Sepuk alias Dlouhý Kouř alias Hlava církve kultu Tříboha TaToTena Velký Sepukon + Míra, Markétka, Bára

Jirka Slovutné PP + Daneček, Fífa

Předseda vodborů v.v. Petr Koout alias Ohnivá voda alias zástupce představitele cechu Mistrů + Péťa, Honzík

Slávek Perníkář + Zuzanka

Náča v.v. Jířa Ryba alias Dunivý Hrom alias král Jiří I. Dobrotivý + Kačenka, Bětuška, Vašík 

Petr Pána Jána alias Bručivý Medvěd alias skřet a největší alkáč + Ondřej

Honza zvaný Hanýsek + Viktorka

 Staník alias Stará Chýše alias První Sepukon + Míša, Lukáš

Zásobovač Mára alias Zbabělý kojot + Matěj, Alex

Pán ohně Karel Jebka alias Zduněný jazyk alias představitel cechu Mistrů alias ten, co rozumí bylinkám + Kája, Vašík

Kuchař Michal alias Mlsný Jazyk alias Sir Michal + Barnabáš, Mikuláš, Kristýnka, Julián

Petr Šmíďák alias Suchá Kůže alias představitel cechu Průzkumníků + Toník, Venda, Maruška

 Fanda alias Malá Noha + Míša, Pája

Míra zvaný Švára + Julie, Jáchym

Petr Číža alias Svižný jezdec  alias představitel cechu Bojovníků + Lukáš

Petr hajnej alias Silný Bizon + Nela, Eliška, Terezka, Michal

Honza alias Spící Výr alias zástupce představitele cechu Bojovníků + Verunka, Hanička

Mirek alias Suchý Strom + Marek, Albert, Sára

 Mechanik Martin alias Zmučená Tvář alias zástupce představitele cechu Průzkumníků + Lukáš, Tomášek

Luboš + Klárka

Druhý kuchař Martin alias Holá Hlava + Kuba, Ella

vodník Marek + Mateo, Maxim 

 Šaman Lukáš Jelínek – jako dosud jediná živá „třetí osoba“,   

a David, kterého odnesl čas a člověk zvaný Lábus, který již bohužel nežije, s dcerkou….

:-(

Ani to nepočítejte, je to 73 lidí, z toho 25 dospěláků a 48 dětí.

Hustý, ne?

:-)

V roce 2014 byl radou starších definitivně vyhlášen STOP – STAV na přijímání nových členů z důvodu naprosté přelidněnosti a s ní spojenými obtížemi při organizaci všech her a zejména ubytování. Přístup mají nadále jen Ti dospělí, kteří už alespoň jednou byli a jejich, třeba i dorůstající děti!

:-(

V roce 2014 se rozhodli Péťa Koout a Dáda definitivně opustit naše řady z důvodu puberty a ztráty zájmu. Čest jejich památce, třeba se opět vrátí až se jim vrátí rozum !

:-)

Tak akci zdar a věřte, že

 S VÁMI MĚ BAVÍ SVĚT

Mirek S. Macháček

alias kulturní atašé, známý již též jako Dlouhý kouř a Nejvyšší Sepukon

:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *